stomatologia

Dla kogo są implanty?

Jakie możemy wyróżnić przeciwwskazania do stasowania implantów i jakie powikłania mogą wystąpić, jeśli chcemy mieć implanty? Najważniejsze przeciwwskazania, które świadczą o tym, że nie powinniśmy w danym okresie instalować implantów to nasz ogólny zły stan zdrowia. Do kolejnych przeciwwskazań, które nie pozwolą nam na instalację implantów należą: niewyleczone zęby, choroby przyzębia  lub błony śluzowej, nieodpowiednia pod względem ilości i jakości kość zębodołowa, która uniemożliwi umieszczenie implantu, zła higiena jamy ustnej, nowotwory, AIDS, osteoporoza i inne choroby reumatyczne, nadciśnienie, alergie, choroby psychiczne, nałogi takie jak alkohol, papierosy czy narkotyki, przyjmowanie niektórych leków takich jak sterydy.

 

Leczenia implantologicznego nie stosuje się u pacjentów poniżej 16 roku życia i powyżej 65 roku życia. Zanik  kości zębodołowej jest tym aspektem, który można zniwelować, jako przeciwwskazanie. Po utracie zęba następuje bowiem zanik, który można odbudować przeszczepem kości z innych części ciała lub poprzez podanie preparatów pobudzających wzrost kości. Pamiętajmy też aby mieć świadomość powikłań zanim zdecydujemy się na zabieg i zapragniemy mieć implanty. Po założeniu implantów mogą nastąpić takie powikłania jak: brak integracji kości i implantu czyli odrzucenie implantu, obumarcie części kości, obruszenie implantu, uszkodzenie kości, błony śluzowej, naczyń krwionośnych, nerwów, stany zapalne wokół implantu.

 

W większości tych powikłań można uniknąć pod warunkiem, że leczenie zostanie przeprowadzone właściwie a pacjent będzie dbał o higienę jamy ustnej i będzie stosował się do zaleceń lekarza.  Jednym z bardzo ważnych elementów są wizyty kontrolne, podczas których kilka dnie po leczeniu ściąga się szwy i zapobiega powstawaniu powikłań. Ważne aby wizyty były regularne zwłaszcza na początku, gdy trzeba zwracać wzmożoną uwagę na proces gojenia. Powikłaniom można również zapobiec dbając o higienę jamy ustnej, dokładnie czyszcząc przestrzenie miedzy zębowe, stosując okłady z lodu, by zapobiec obrzękom i krwawieniom, używając miękkich szczoteczek do zębów. Przestrzeganie tych zasad pozwoli cieszyć się implantami przez wiele lat.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *