stomatologia

Etapy wprowadzania implantów

Osoby, które mają braki w uzębieniu, decydują się zazwyczaj na,  protezy zębowe czyli zastosowanie implantów w leczeniu stomatologicznym. Implanty są dobrze akceptowaną metodą, która  rozwiązuje wiele kłopotów związanych z zębami. Implant jest to w ogólnym znaczeniu wkład, który zbudowany jest z dwóch bardzo ważnych części. Pierwszą z nich jest tytanowa śruba umieszczana przez lekarza w podstawie kości. Drugą częścią jest filar, także zbudowany z tytanu, który jest bazą korony zęba. Implant przeważnie zbudowany jest z tytanu, gdyż powszechnie uważa się, że jest najlepszym materiałem, przeznaczonym do tego celu.

 

Implant jest na ogół wytrzymały, odporny na uszkodzenia, a przede wszystkim akceptowany przez ludzki organizm, dzięki czemu nie powstają obawy przed jego odrzuceniem, lub też reakcjami alergicznymi. Nim implant zostanie właściwie umieszczony, należy wykonać odpowiednie badania, które potwierdzą powodzenie operacji. Wykonuje się je na podstawie zdjęć radiologicznych i wyników badań potwierdzających dobry stan zdrowia, oraz to czy implant może być umieszczony w kości. Podstawą wstawienia implantu jest także szczegółowe wyleczenie wszystkich ubytków powstałych w jamie ustnej. Implant umieszczany jest w dwóch etapach. Pierwszym z nich jest wprowadzenie tytanowej śruby w szczękę. Po tym etapie następuje okres gojenia i zespolenia się implantu z tkanka kostną. W tym etapie następuje zespolenie kości z umocowanym w niej implantem.

 

Kiedy pierwszy etap dobiegnie końca, a nasz implant zostanie przyjęty przez organizm, następuje etap drugi. Polega on na dołączeniu do podstawy górnej części implantu, która odbudowuje cały ząb, dając wrażenie naturalnego. Czas gojenia się wsadu implanta sięga przeważnie trzech, czterech miesięcy w powierzchni górnej i około sześciu miesięcy w podstawie. Jest on niezbędny do dalszego zabiegu. Z tego względu w okresie gojenia powinniśmy jak najmniej narażać implant na urazy, oraz stosować typ jedzenia bardziej płynnego, które nie zniszczy wsadu. Normalnym objawem po wstawieniu implanta, jest lekki ból w okolicach zęba i szczęki.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *