stomatologia

Jaki implant wybrać?

Stomatolog podczas wyboru najlepszych dla nas implantów może wybierać spośród wielu rodzaj. Wśród implantów możemy wyróżnić implanty wewnątrzśluzówkowe, które są umieszczane w błonie śluzowej. Ze względu na ich ruchomość i częste stany zapalne wszczepy te nie są obecnie powszechnie stosowane. Pozostałe rodzaje, najczęściej wykorzystywane przez stomatologów to implanty podkostnowe, które są wykorzystywane  jako podpora do protez częściowych lub całkowitych oraz do korekty łuków zębowych. Ich kształt, który przypomina sieć, umożliwia równomierne rozłożenie sił żucia na całą kość zębodołową w której umieszczony jest implant. Warunkiem ich wszczepienia jest odpowiednia pod względem budowy i jakości kość zębodołowa, dlatego też częściej spotyka się je w żuchwie.

 

Wykonanie i wszczepienie tych implantów poprzedzone jest odsłonięciem kości i pobraniem z niej wycisku. Ze względu na negatywne skutki długiego noszenia tych wszczepów, obecnie stosuje się je bardzo rzadko. Wśród pozostałych rodzai możemy wyróżnić implanty endodontyczne śródkostne, których funkcją jest utrzymywanie zębów przednich, które mają nieprawidłową wielkość korzenia i korony. Te implanty również są stosowane bardzo rzadko. Implanty przezkostne są zbudowane z metalowej płyty i śrub umocowujących. Najpopularniejsze są śródkostne, ponieważ mają bardzo szerokie zastosowanie.

 

Dzielą się na otoczone błoną z tkanki łącznej lub zintegrowane z kością. Implanty śródkostne ze względu na kształt dzielą się na żyletkowe (w kształcie płytki lub krążka), które można stosować, gdy kość zębodołowa jest mała lub wąska, cylindryczne , które są najczęściej stosowane, wykonywane w wielu wariantach, śrubowe, które umieszczane są w nawierconym otworze lub wkręca do kości za pomocą specjalnego klucza. Implanty mogą mieć różną długość, od7 do 20 mm i szerokość od 3do 7 mm, średnicę od 3do 4 mm. Istnieją również w implantologii wszczepy ramowe, które oparte są na kości żuchwy oraz na ćwiekach umieszczonych w kości zębodołowej, ich funkcją jest utrzymywanie protez całkowitych dolnych.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *