stomatologia

Wybielanie zębów – wady i zalety

Wybielanie zębów jest bardzo estetycznym zabiegiem  higienicznym mającym wpływ na estetykę jamy ustnej. Jest to jeden z najprostszych zabiegów, który może wykonać stomatolog lub pacjent. Zabiegi wybielania zębów  usuwają osad powstały na skutek działania barwników zawartych w pokarmach i napojach a do ich wykonania używa się specjalnych past ściernych lub chemicznych. Wadą past ściernych są zawarte w nich cząsteczki, które mogą, oprócz osadu, ścierać także szkliwo, co jest bardzo prawdopodobne przy długotrwałym stosowaniu.

 

W skład past ściernych wchodzą takie komponenty jak środek ścierny (abrazyjny), który usuwa osad i ułatwia likwidację płytki nazębnej, środek utleniający, który wspomaga środek ścierny, środek hamujący wzrost kamienia nazębnego, który dodatkowo ułatwia usuwanie przebarwień, środek powierzchniowo czynny (surfaktant), który dzięki pienieniu się wspomaga proces usuwania przebarwień, dodatkowo działa na substancje zapachowe, woda, która wiąże ze sobą składniki pasty, a także powoduje pęcznienie osadów, środek zwilżający (humektant), który zapobiega wysychaniu pasty, środek wiążący, który wpływa na konsystencję pasty i współdziałanie jej składników, związek fluoru, który chroni szkliwo przed rozpuszczaniem i próchnicą, substancja smakowa, barwnik, która nie wpływa na barwę zębów. Dodatkowo w skład past wchodzą środki ścierne takie jak uwodniona krzemionka, węglan wapnia, fosforan wapniowy. Drugim rodzajem wybielacza są Pasty chemiczne.

 

Rozpuszczają one błonkę, która wiąże płytkę nazębną i barwniki ze szkliwem. Oprócz past i środków chemicznych do usuwania przebarwień używa się także nici międzyzębowych, które usuwają płytkę i przebarwienia na powierzchniach stycznych, a także poddziąsłowych. Nie można zapominać o naszej szczoteczce do zębów, która oprócz podstawowych funkcji czyszczących, wspomaga także wybielanie zębów; posiada włókna czyszczące, a także gumowe włókna polerujące. Prostym zabiegom usuwającym osad można się poddać także w gabinecie stomatologicznym, gdzie stomatolog pomoże w wyborze metody.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *