stomatologia

Zakładanie implanta – krok po kroku

Czym jest implantologia i jak wygląda od praktycznej strony proces osadzania wszczepu i przebieg leczenia. Przy pierwszej wizycie stomatolog rozmawia z pacjentem na temat planowanego zabiegu i sprawdza czy występują przeciwwskazania. Stomatolog bada jamę ustną i  uzębienie, jeśli to konieczne wykonywane są dodatkowe zdjęcia zębów. Wszystko to po to, aby dokładniej określić przebieg leczenia implantologicznego lub jego zaniechanie, jeśli występują przeciwwskazania. Jeżeli można rozpocząć leczenie zwykle wybiera się implant i metodę jego osadzenia. Jeśli to konieczne przeprowadza się również leczenie przygotowawcze.

 

Kolejnym etapem jest już osadzenie implantów  i leczenie protetyczne, czyli wykonanie protezy, mostku lub korony. Osadzanie implantów może być zróżnicowane. Może być jednofazowe, gdzie wkrótce po założeniu implantu zakłada się protezę zęba. Występuje też osadzanie dwufazowe, czyli system asseointegracyjny, gdzie protezę umieszcza się dopiero w kilka miesięcy po umieszczeniu implantu ze względu na proces gojenia się kości. Wówczas po podaniu znieczulenia miejscowego przygotowuje się podłoże w kości w której ma być osadzony implant, stomatolog wprowadza szczep po czym zasłania ranę błoną śluzową i pozostawia do wygojenia na 3 do 6 miesięcy.

 

Następnie następuje chirurgiczne odsłonięcie implantu, wymienia się śrubę, którą implant był wypełniony z okrywającej na gojącą. Następnie po upływie tego czasu wymienia się śrubę gojącą na gotową protezę. Po zakończonym leczeniu implantologicznym rozpoczyna się leczenie protetyczne, które pozwala pacjentowi cieszyć się ładnym wyglądem zębów. Podczas tego leczenia również pokrywa się wszczepy w taki sposób, aby stałe się one niewidoczne. Wiele osób uważa że implantologia zajmuje się przyprowadzaniem bardzo bolesnych zabiegów tymczasem to nieprawda. Sam zabieg, który trwa 10 minut wykonuje się z miejscowym znieczuleniem i  można go porównać do wyrywania zęba. Podczas jednej wizyty u stomatologa możliwe jest wszczepienie kilku implantów.

 

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *